O wolontariacie w Etnie

Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem aktywnej pomocy jest poświęcenie swojego czasu i zaangażowanie się w działania dla przyrody w ramach wolontariatu indywidualnego. Realizowany przez nas aktualnie projekt Gmina z Werwą daje wiele możliwości zaangażowania się wszystkim chętnym, niezależnie od wieku, sił czy wykształcenia. Pracy jest bardzo wiele i zawsze przyda się pomoc, potrzebne jest jedynie trochę wolnego czasu i chęci! Nasze główne działania skupiają się w dwóch dziedzinach:

Zielona siłownia – praca fizyczna na łąkach przy odtwarzaniu siedlisk zagrożonych gatunków ptaków i roślin oraz przystosowanie starego budynku w Dolinie Baryczy na centrum edukacyjne i bazę Stowarzyszenia – więcej o tej inicjatywie w zakładce Stwórz sobie nocleg w Dolinie Baryczy.

Nie poprzestajemy na najpopularniejszym podejściu do wolontariatu, oferujemy również inne możliwości, gdzie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Kolejny rodzaj to wolontariat pracowniczy, który spełnia założenia strategii społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) i daje korzyści wszystkim zaangażowanym stronom – pracodawcom, pracownikom i przyrodzie. Dajemy możliwość grupom pracowników na zaangażowanie się w działania społeczne na terenie Doliny Baryczy. Dla pracodawcy jest to okazja do zbudowania pozytywnego wizerunku firmy, nawiązania kontaktów w regionie, wzmacniania lojalności i motywacji zespołu. Dla pracowników, działanie dla przyrody w ramach wolontariatu firmowego, będzie sposobem na integrację, relaks i oderwanie od codzienności i rutyny, dostarczy satysfakcji płynącej z czynienia dobra, a także poszerzy umiejętności. Bez wątpienia zyska na tym również przyroda i społeczeństwo, główne pola działania grup w ramach wolontariatu pracowniczego to Zielona siłownia i akcja Stwórz sobie nocleg w Dolinie Baryczy.

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie nie angażują się w wolontariat jest brak czasu. Etna proponuje rozwiązanie dla wszystkich zabieganych, którzy mają kalendarze wypełnione po brzegi – wolontariat kompetencyjny. Może być traktowany jako forma wolontariatu pracowniczego, gdzie pracodawca dzieli się wiedzą i kwalifikacjami swoich pracowników z naszym Stowarzyszeniem, w ramach strategii CSR. Jako niewielka organizacja pozarządowa, jesteśmy otwarci na wszelką pomoc specjalistyczną w różnych dziedzinach. Działamy na wielu polach, więcej o tym w zakładce Dotychczasowe działania: prowadzimy akcje edukacyjne, pracujemy fizycznie na łąkach, remontujemy centrum edukacyjne w Dolinie Baryczy, wydajemy ilustrowane książeczki dla dzieci, organizujemy warsztaty i zarządzamy Stowarzyszeniem. Jeśli masz możliwość pomocy w ramach swoich kwalifikacji zawodowych, prosimy o kontakt!

Szczególnie zachęcamy do współpracy w zakresie:

EDUKACJA EKOLOGICZNA

Poszukujemy chętnych wolontariuszy do czynnego udziału w edukacji ekologicznej prowadzonej przez Stowarzyszenie Ekologiczne Etna.

Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych do prowadzenia i pomocy w prowadzeniu zajęć dla różnych grup wiekowych i na różne tematy. Prowadzimy zajęcia dla osób w każdym wieku, od przedszkolaków po seniorów. W zakres tematów naszych działań edukacyjnych wchodzą między innymi: energia odnawialna, fauna i flora Polski, ogrody przyjazne przyrodzie itp. Prowadzimy warsztaty, ćwiczenia, zabawy na festynach, wycieczki w terenie i prelekcje.

Wszystkich chętnych do nabrania doświadczenia w pracy z ludźmi i zawarcia nowych znajomości, serdecznie zapraszamy!

ENERGIA ODNAWIALNA

Jesteś zapalonym fizykiem, majsterkowiczem lub konstruktorem – amatorem? Wykorzystaj swój potencjał i realizuj pasję wraz ze Stowarzyszeniem Ekologicznym Etna! 

Szukamy osób chętnych do opracowywania i konstruowania modeli urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Mogą być to na przykład gadżety, akcesoria gospodarstwa domowego czy zabawki, ale ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Umożliwimy wspólne doświadczenia i eksperymenty prowadzące do skonstruowania modeli oraz wdrażanie i testowanie wypracowanych rozwiązań podczas warsztatów z grupą.