Czynna ochrona siedlisk bekasa w Dolinie Baryczy

Projekt odtwarzania siedlisk bekasa polega na przywracaniu podmokłych łąkom otwartego charakteru, który jest konieczny, by te ptaki założyły gniazda. Część łąk objętych projektem, położonych koło Niezgody, nie była koszona od wielu lat. Głównie dlatego, że w tym trudnym terenie prace z użyciem sprzętu są praktycznie niemożliwe.
Drugi obszar, to łąka koło Nowego Zamku, gdzie bekasy przestały zakładać gniazda już kilka lat temu, gdy naturalna sukcesja poszła tak dalego, że część łąki przekszatałciła się w olchowy las. Łąka, jaka jeszcze pozostała, jest zbyt mała dla bekasów, ale nadal występują tam cenne rośliny.
Obszar projektu znajduje się na terenie Lokalnej Grupy Działania i Lokalnej Grupy Rybackiej "Partnerstwo dla Doliny Baryczy".

W pracy pomagają wolontariusze pozyskani za pośrednictwem internetu.
Prawdziwym twardzielom zima w pracach nie przeszkadza.    


Projekt dofinansowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - komponent LEADER - Małe Projekty,
administrowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Informacja opublikowana na stronie przez Stowarzyszenie Ekologiczne "Etna" w ramach projektu Rewitalizacja wybranych siedlisk bekasa w Dolinie Baryczy, sfinansowanego w ramach operacji Małe Projekty, Wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju dla Doliny Baryczy.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Publikacja powstała przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Niniejszy dokument odzwierciedla jedynie poglądy autorów i Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji w nim zawartych.