Odtworzenie i zachowanie siedlisk cennych gatunków ptaków w rezerwacie przyrody "Stawy Milickie"

Projekt polega na pielęgnacji ważnych siedlisk ptaków w Rezerwacie Przyrody "Stawy Milickie".
Zadania przewidziane projektem są uwzględnione w wykazie zadań ochronnych rezerwatu wskazanych w Zarządzeniu nr 13 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Znalazły się wsród nich działania przez laików nie kojarzonych z ochroną przyrody, takie jak usuwanie roślinności, która nadmiernie rozwinięta utrudnia ptakom niektórych gatunków lęgi i żerowanie. Miejsca, w których takie zabiegi były konieczne wskazali ornitolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego, a władze ochrony przyrody włączyły je do planowanych zadań ochronnych. Na mapach przedstawiono lokalizację prac.
Obszar projektu znajduje się na terenie Lokalnej Grupy Działania i Lokalnej Grupy Rybackiej "Partnerstwo dla Doliny Baryczy". Prace uzgodniono z gospodarzami terenu, czyli rybakami.
Wśród ptaków objętych ochroną w skali europejskiej na działaniach skorzystają lokalne populacje bekasa, czajki, derkacza, rybitw rzecznej i białowąsej, perkozów, gąsiorka, jarzębatki, bociana białego, bociana czarnego, gęgawy, śmieszki, sieweczki rzecznej. Bezpośrednio uchronione zostaną lęgi ptaków zakładających gniazda w trzcinowiskach, na wodzie lub kępach turzyc, takich jak bączek, trzciniak, perkozy, ewentualnie rybitwy białowąsa i czarna, o ile przystąpią do legów w bieżącym sezonie.

Lokalizacja działań w projekcie (kompleksy stawów Stawno, Radziądz i Ruda Sułowska).   Przygotowanie żerowiska gęgawy na skarpie stawu Słupicki Nowy.


Projekt dofinansowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - komponent LEADER - Małe Projekty,
administrowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego