Kolebka harcerstwa
Kliknij aby powiekszyc zdjecie Brownsea Island to kultowe miejsce światowego skautingu. Ale wyspa to także cenny obiekt przyrodniczy. Tu występują ostatnie w południowej części Anglii wiewiórki rude (200-250 osobników), które wypierane są przez zawleczone z Ameryki krewniaczki, wiewiórki szare. Dzięki izolacji, jaką zapewniają wody zatoki Poole, mają one szanse przeżyć. Na stałym lądzie (jeśli tak można nazwać główną wyspę) przegrywają one w konkurencji z amerykańską kuzynką.

Na płyciznach odzyskanych z morza powstała laguna z niewielkimi wyspami, na których gniazdują rybitwy rzeczne i rybitwy czubate, a zimę spędza tu połowa angielskich szablodziobów (do 1500 osobników). Na tej stosunkowo niewielkiej wyspie jest też kilka zespołów roślinnych rzadkich w Wielkiej Brytanii, jak łęgi przystrumykowe, lasy i wrzosowiska.


Zmiany wprowadzone przez człowieka spowodowały wiele problemów przyrodniczych, z których najpoważniejsze to ekspansja rododendronów oraz jeleni sika. Dzięki zastosowaniu ogrodzeń i karczowaniu obcych tu krzewów różanecznika, udało się poprawić kondycję lasów, a w konsekwencji wzrosła liczebność wiewiórek.

Bardzo ciekawym elementem pobytu była wizyta w schronach do obserwacji ptaków, z których możliwy jest wgląd w życie kolonii egzotycznej dla nas rybitwy czubatej niemal na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie Kliknij aby powiekszyc zdjecie Kliknij aby powiekszyc zdjecie Kliknij aby powiekszyc zdjecie

Powrót